Papağan Ateşi (Psittakoz) | Dost Derneği

Papağan Ateşi (Psittakoz)

blank
FIV – Kedi AIDS Hastalığı
3 Haziran 2018
blank
Tavşan Kulak Uyuzu
3 Haziran 2018
blank
Yazılarımız bilgilendirme amaçlıdır.
Tedavi yöntemleri ve kullanılması gereken ilaçları yalnız veteriner hekim uygulayabilir.
UNUTMAYIN!
Hayvanları hastalıklardan korumanın en önemli yolu AŞILAMADIR.

Papağan Ateşi (Psittakoz)

Kuşlardan insanlara geçen mikrobik bir hastalıktır. Papağan humması olarak da bilinir. Chlamydia psittaci adı verilen bir bakteri türünün yol açtığı papağan hastalığı kuşlardan insanlara geçen zoonoz bir hastalıktır. Papağan hastalığı, kuşlardan mikrop kapan insanlarda ateşli zatürre ya da ağır bir grip olarak belirir. Bir zamanlar virüs olarak tanımlanan Chlamydia psittacinin gerçekte deoksiribonüklaik asit ve ribonükleik asit içeren ancak metabolizması için gerekli enerjiyi üstünde yaşadığı konaktan sağlayan, belirli bir bakteri türü olduğu saptanmıştır.

Hastalığın Belirtileri

Temel belirtileri iştahsızlık, nefes güçlüğü, depresyon, ishal ve gözde çapaklanmadır. Bu belirtileri erken yakalamak ve bir an önce tedaviye başlamak mühimdir; aksi takdirde bu hastalık papağanınızda ani bir ölüme yol açabilir. Papağan hummasının tedavisi veteriner tarafından verilecek olan doğru antibiyotik ilaçlardan geçer.

Hastalığın Teşhisi

Bu hastalığa yakalandığından şüphelenilen kuşlarda, olması gereken kan profilinin belirlenmesi için beyaz kan hücresi sayımı yapılmalıdır.

Hastalığın Tedavisi

Papağan hastalığının tedavisi antibiyotiklerle yapılır.

Hastalığın Bulaşma Yolları

Kuşların her cinsinde yaşayabilen bu bakteri insanlara genellikle, papağan, güvercin gibi kuşlarla ördek, hindi ve tavuk gibi kümes hayvanlarından geçer. Bu asalağın üstünde yaşadığı kuşlarda ya da kümes hayvanlarımda aşırı bir uyuşukluk görülür; tüyleri kabarır ve karışır.

Korunma ve Aşılama

Kontrol Sürü halinde kuş yetiştiriciliği yüksek standartı önemlidir. Toz bulutlarından kaçınılmalı, organizma karşı iyi havalandırma yapılmalı ve organizma için süzücü bölmeler konulmalıdır.
Karantina: Bütün hasta kuşlar ayrı tutulmalıdır. Hasta kuşların insanlarla temasları mutlaka minimum düzeyde tutulmalıdır. Katı karantina teknikleri uygulanmalıdır.
Çevre temizliği: Kafes ve salmalar ile çevre ve malzemeler tam olarak temizlenir ve dezenfekte edilir. Kuaterner amonyum dezenfektanlarının bakterilere karşı çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kafesteki ve ortamdaki tüy tozlarının dolaşımını minimuma indirgeyecek biçimde engelleyin.
Destek Olmak İçin Paylaşabilirsiniz