Kedilerden İnsanlara Geçen Hastalıklar | Dost Derneği

Kedilerden İnsanlara Geçen Hastalıklar

blank
Tavşanlarda İshal
7 Haziran 2018
blank
Hamster Hastalıkları
7 Haziran 2018
blank
Zoonoz Hastalıklar; insanlar ve hayvanların birbirine bulaştırabildikleri ve her iki grupta da ortak olarak şekillenen hastalıklardır.
Kedi ve köpeklerde dahil olmak üzere tüm hayvan türlerinde görülebilen ve insanlara da bulaşabilen zoonozl hastalıklar; bakteri, parazit, virüs ve mantar kaynaklı olabilir.
UNUTMAYIN!
Hayvanlarımızı ve kendimizi hastalıklardan korumanın en önemli yolu sevimli dostlarımızı zamanında AŞILAMAKTAN geçer.
Dünya çapında 200’ün üzerinde zoonoz hastalık vardır.
Ancak çok basit bir aşılama yöntemiyle zoonoz hastalıkların tehlikelerini yok etmek mümkündür.
Bu sayfamızda önemli zoonoz hastalıklar ve korunma yöntemleri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Kedilerden İnsanlara Geçen Parazitler

Hijyen kurallarına uyulmadığı takdirde kedilerdeki iç-dış parazitler insanlara da geçebilmektedir. Kedilerin bağırsaklarında bulunan iç parazitlerin dişi olanları yumurtalarını hayvanın dışkısına bırakırlar. Dışkı kanalıyla dışarıya atılan yumurtalar çevreye yayılır ve diğer taraftan kedilerin tüyleri arasında da yaşamaya devam ederler. Kedi ile sürekli temasta olan insanlara da bu parazitler çeşitli yollarla bulaşarak enfeksiyonlara neden olabilirler. Bu parazitler tek ve çok hücreli olmak üzere ikiye ayrılır.

Kedilerden insanlara geçen tek hücreli parazitler şunlardır
• Toxoplazma gondii
• Leishmania
• Lehizmania tropica
Kedilerden insanlara geçen çok hücreli parazitler ise şunlardır;
• Plathelminthes
• Ancylostma caninum
• Toxocara canis

Kedilerden geçen iç parazitler; ağız yolu ile alınması durumunda bağırsaklarda kist oluşumuna neden olur. Buradan kan ve lenf dolaşımına geçen parazit bütün vücuda yayılır. Öncelikli olarak beyin ve retina olacak şekilde karaciğer, akciğer ve dalağa yerleşerek kist oluştururlar. Çocuklarda görülmesi halinde, çocuğun bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle çok daha ağır enfeksiyonlar söz konusu olabilir. Korunmak için kedileriniz mutlaka iç parazit uygulamalarını yaptırmalısınız.

Dış Parazitler
Kene ve pireler hayvanın üzerinde varlıklarını sürdürürler. Bu parazitlerin bir kısmı görülebilirken bazılarını ise gözle görmek mümkün değildir. Keneler hem kedinizin hem de insanların kanını emerek viral ve bakteriyel hastalıkları yayabilirler. Pirelerde kanla beslenen asalaklardır. Deride kaşıntı ve alerjilere neden olabildikleri gibi çeşitli hastalıkların da taşıyıcılarıdır.
Destek Olmak İçin Paylaşabilirsiniz