Vajinal Enfeksiyon | Dost Derneği

Vajinal Enfeksiyon

Uyuz ve Kaşeksi
22 Haziran 2018
Çene Kırığı
15 Haziran 2018
Hastalık Teşhisi
Köpeklerde Vajinal Enfeksiyon

Tedavi Süreci
19 Haziran 2018 taihinde gece yarısı 23:50 civarlarında derneğimize ihbar edilen; vajinası dışarı çıkmış, ayağa dahi kalkamayan kangal kızın muayene ve tedavi süreci.

İhbar üzerine gece yarısı 00:30 civarlarında İstanbul Maçka Veteriner Kliniğine kaldırdığımız kangal kız çiftleştikten sonra vajinası dışarı çıkmış bu vaziyette 3-4 gündür sokaklarda kalmış.

Çiftleşme sonucu köpeklerde vajinanın dışarı çıkma ve önlem alınmazsa enfeksiyon kapma durumu var. Meydana gelen lezyon ise köpeğin ayağa kalkamayıp devamlı yerde sürüklenmesinden dolayı vajina kısmının da yere sürtmesinden kaynaklı hasara bağlı. Rahim "Red Etme-Yerine Koyma" ile şu an yerine yerleştirildi. İlaç tedavisiyle de enfeksiyon giderilmeye çalışılacak. Eğer rahim tekrar dışarı çıkarsa ameliyata girecek. Ayrıca renkli ve kötü kokulu rahim akıntısı var. Yukarıdaki bütün sebepler ilaçla giderilmeye çalışılacak. Başarısız olunursa ameliyata girecek.

Köpek Dengede Duramıyor
Muhtemelen çiftleşme sırasında ayırmaya çalışanlar köpeğin başına ve vücuduna vurmuş olmalı. Köpek ayağa kalkmakta, başını kaldırmakta ve başımı sabit tutmakta zorlanıyor. Travmaya bağlı norölojik sorun gelişmiş durumda.

Röntgenleri çekildi. Belde ve bacaklarda kırık yok. Her iki bacağında da çıkık ve sinir zedelenmesi var. Sol bacaktaki çıkık daha fazla. Sol bacakta ve belin popo kısmında his kaybı da var.

Biyokimya:
Biyokimya sonuçları normal değerlerde. İştahı iyi değil ama en azından yaş mamayı aç kalmaycak kadar yiyor.
Ateşi serumla birlikte düşürüldü.

Hemogram:
Değerleri normal düzeyde. (Tahlil sonucu yoruma eklenmiştir)

Tedavi süreciyle ilgili detaylar aşağıdaki videodadır.
Destek Olmak İçin Paylaşabilirsiniz